Skontaktuj się ze specjalistą:

Dezynfekcja i dezynsekcja to dwie zupełnie różne procedury, które ze względu na podobne nazwy często są mylone. Jedna polega na eliminacji szkodliwych drobnoustrojów, natomiast druga ma na celu likwidację owadów – szczególnie szkodników żywności. Tym, co je łączy jest znaczenie dla higieny. Dowiedz się więcej na temat zastosowania dezynsekcji i dezynfekcji oraz najskuteczniejszych metod ich przeprowadzania.

Dezynfekcja – likwidacja mikroorganizmów

dezynfekcja

Dezynfekcja to inaczej odkażanie. Jest to jedna z podstawowych czynności higienicznych wykonywanych każdego dnia przede wszystkim w placówkach medycznych, a także wszędzie tam, gdzie odbywa się produkcja lub przetwórstwo żywności. Mogą podlegać jej różnego typu powierzchnie i przedmioty, a także powierzchnia ciała człowieka czy woda. Bywa również przeprowadzana incydentalnie – wykonuje się m.in. dezynfekcję pomieszczeń po zmarłych lub chorych, a także padniętych zwierzętach. Dokładne przeprowadzenie procesu przy pomocy odpowiednich technik niszczy wszelkie drobnoustroje, grzyby, wirusy i bakterie, w tym te chorobotwórcze. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się metody chemiczne (specjalne środki odkażające) lub fizyczne (np. wysoka temperatura – wyparzanie, promieniowanie UV, promieniowanie jonizujące).

Dezynsekcja – walka ze szkodnikami

Dezynsekcja to przede wszystkim walka z owadami uważanymi za szkodniki – zarówno biegającymi, jak i latającymi. Mogą to być zarówno uporczywe szkodniki domowe, np. prusaki, karaluchy, pluskwy, mrówki, mole, komary czy muchy, jak i owady atakujące drewno lub np. pchły i wszy. Pod pojęciem dezynsekcji może też mieścić się usuwanie gniazd szerszeni i os. Proces tego typu obejmuje zwalczanie dorosłych osobników, a także ich larw, przez co jest dość złożony. Można wykonywać go zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w zakładach pracy, a także na otwartych terenach (np. opryski przeciw komarom). Do dezynsekcji wykorzystuje się specjalistyczne środki chemiczne i fizyczne, a także mechaniczne (np. wyłapywanie, wytrzepywanie) i biologiczne (polegające na wykorzystaniu innych organizmów, które są naturalnymi wrogami szkodników).

Profesjonalna dezynfekcja i dezynsekcja – zastosowanie i metody

Zarówno dezynfekcja, jak i dezynsekcja najlepsze rezultaty przynosi, gdy jest wykonywana w sposób profesjonalny. Fachowe metody odkażania mają zastosowanie przede wszystkim:

  • w lokalach po osobach zmarłych i chorych,
  • w obiektach hodowlanych po padniętych zwierzętach,
  • w różnego typu obiektach po powodziach i zalaniu,
  • na strychach i przy stropach po gołębiach,
  • w studniach i zbiornikach wodnych,
  • w pojazdach, szczególnie do transportu żywności lub zwłok.

Najczęściej w tym celu wykorzystuje się zaawansowany sprzęt do dezynfekcji fizycznej oraz środki chemiczne. Dobór metod prowadzi się zgodnie z uwarunkowaniami panującymi w danym obiekcie. Zabiegi dezynfekcji poprzedza się także dogłębną sanityzacją, czyli myciem i czyszczeniem, co pozwala na wstępne usunięcie drobnoustrojów i umożliwia mniejsze zużycie środków dezynfekujących.

Dezynsekcję można przeprowadzać zarówno wewnątrz budynków, jak i na otwartych terenach. Najczęściej wykonuje się tego typu zabiegi w celu:

dezynsekcja
  • zwalczania szkodników spożywczych w magazynach, silosach, pomieszczeniach gospodarczych,
  • zwalczania owadów biegających i latających w domach, mieszkaniach, obiektach noclegowych itp.,
  • zwalczania much i innych uciążliwych dla zwierząt owadów w obiektach hodowlanych (chlewniach, oborach, kurnikach, stajniach itp.),
  • zwalczania kołatka, spuszczela i innych insektów atakujących drewno,
  • usuwania gniazd szerszeni i os.

Do najpopularniejszych metod dezynsekcyjnych należą metody chemiczne. Zwalczanie insektów wykonuje się wtedy za pomocą oprysków lub fumigacji albo specjalnych żelów i kremów. Środki do chemiczne do dezynsekcji mogą mieć różną moc działania i poziom toksyczności. Dobiera się je zgodnie z warunkami panującymi na danym terenie, przy czym niezwykle ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności. Mogą być one uzupełnione lub zastąpione przez metody fizyczne (wysokie i niskie temperatury, para wodna, ogień, wymrażanie, lampy owadobójcze wykorzystujące promieniowanie UV) lub mechaniczne – wytrzepywanie, oczyszczanie (np. za pomocą wody lub ręcznego wyłapywania), stosowanie lepów. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykorzystanie naturalnych wrogów insektów występujących w świecie żywych organizmów, jednak jest to metoda trudna w kontrolowaniu.

Jak przeprowadzić skuteczną dezynfekcję i dezynsekcję?

Istnieje wiele sposobów zarówno na zwalczanie drobnoustrojów i infekcji, jak i likwidację różnego rodzaju insektów. W zależności od sytuacji można stosować je samodzielnie lub zdecydować się na pomoc profesjonalistów. Fachowa dezynsekcja i deratyzacja na pewno odznacza się wyższą skutecznością – uprawnione do przeprowadzania prac tego typu firmy mają możliwość zastosowania wysokiej klasy środków, które są skuteczniejsze, niż te ogólnodostępne oraz dysponują zaawansowanym sprzętem (m.in. do fumigacji, wyparzania, wymrażania itp.). Ponadto profesjonaliści zawsze stosują odpowiednie środki ostrożności, co wpływa na bezpieczeństwo przebywających na obszarach poddawanych pracom osób i zwierząt, a także np. zapasów żywności.

Zlecenie prac deratyzacyjnych lub dezynfekcyjnych profesjonalnej firmie to nie problem zarówno w największych miastach (jak Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Gdańsk), jak i na terenach wiejskich. Szeroka dostępność tego typu usług stanowi odpowiedź na duży popyt, nietrudno więc znaleźć kompetentnego i rzetelnego wykonawcę, który pomoże pozbyć się problemu.

NASZE USŁUGI WYKONUJEMY NA TERENIE POLSKI CENTRALNEJ I POŁUDNIOWEJ ORAZ NA TERENIE CZECH I SŁOWACJI

Zadzwoń lub napisz

konsultanci ds. obsługi klienta:
kom.: 600 987 527
kom.: 663 402 596
e-mail: biuro@gzddd.pl
logo pionowo
50lat
Copyright 2024 GZDDD.pl / Polityka prywatności / Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Działamy głównie na terenie Polski południowej i centralnej. Usługi takie jak dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja, monitoring DDD wykonujemy w miastach takich jak: Katowice, Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Chorzów, Bytom, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Rybnik, Racibórz, Żory, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Tychy, Pszczyna, Bielsko Biała i innych należących do aglomeracji śląskiej, Częstochowa, Kraków i miasta Małopolski, Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra i cały Dolny Śląsk, Opole, Łódź, Piotrków Trybunalski i okolice, Poznań, Kalisz i inne miasta Wielkopolski, Kielce, Radom, Rzeszów, Tarnów.