Skontaktuj się ze specjalistą:

Owady potrafią być niezwykle uciążliwe – zarówno w domu lub ogrodzie, jak i w zakładach przetwórstwa żywności, gospodarstwach rolnych i hodowlanych oraz wielu innych miejscach – szczególnie jeśli występują w dużych ilościach. Nic więc dziwnego, że ludzie od zawsze szukają najlepszych sposobów na pozbycie się insektów. Poznaj jedną z metod na owady – nowoczesne lampy owadobójcze – i dowiedz się, kiedy warto je stosować.

Lampa owadobójcza – co to jest?

lampa owadobójcza

Lampa owadobójcza to specjalne urządzenie, którego zadaniem jest wyłapywanie i unieszkodliwianie owadów latających. Wykorzystuje ona światło UV, które przyciąga insekty. Ma zastosowanie szczególnie w przypadku much, komarów i innych owadów latających. Może stanowić uzupełnienie prowadzonych akcji odkomarzania.

Zgodnie z prawem lampy owadobójcze muszą być montowane w zakładach i lokalach gastronomicznych, sklepach spożywczych, cukierniach. Można je również zastosować w gospodarstwie hodowlanym lub np. w stajni, a także w domu i ogrodzie.

Lampy owadobójcze różnią się ze względu na zastosowany mechanizm działania. Wyróżniamy:

  • lampy lepowe (klejowe) wyposażone w specjalny lep, który unieruchamia zwabione owady,
  • lampy rażące wykorzystujące siatkę pod napięciem, która razi owady prądem,
  • lampy wiatrakowe ze specjalnym mechanizmem, który łapie owady do stanowiącego ich część pojemnika, tak by nie mogły uciec,
  • lampy uniwersalne, w których można zastosować zarówno lep, jak i prąd.

Rodzaje lamp owadobójczych – wady i zalety

Każdy z rodzajów lamp owadobójczych ma swoje zalety i wady, które determinują możliwości ich wykorzystania. Lampy lepowe sprawdzają się doskonale w zakładach przetwórstwa żywności, kuchniach gastronomicznych i sklepach spożywczych oraz w miejscach zagrożonych wybuchem. Są skuteczne i całkowicie bezpieczne w stosowaniu, wymagają jednak przeprowadzania regularnego serwisu, polegającego m.in. na wymianie lepów.

Lampy rażące są często uważane za bardziej skuteczne, jednak nie nadają się do miejsc, w których występuje bezpośredni kontakt z żywnością. Sprawdzają się za to w gospodarstwach hodowlanych i pomieszczeniach gospodarczych, a także w użytku domowym. Ważne, by zadbać o odpowiedni dobór mocy lampy w zależności od jej przeznaczenia.

Ze względu na możliwość różnorodnego zastosowania popularnością, szczególnie wśród użytkowników domowych, cieszą się lampy uniwersalne. Lampy wiatrakowe również świetnie sprawdzają się w domu i ogrodzie. Istnieją także modele przemysłowe idealne do profesjonalnego wykorzystania. Można wybrać też taki, który wyróżnia się cichą pracą. Zazwyczaj lampy wiatrakowe zaprojektowane są tak, by nie zabijać i nie ranić owadów, dzięki czemu można je wypuścić na wolność, co jest rozwiązaniem humanitarnym i ekologicznym.

Lampy owadobójcze – moc światła UV

Tym, co wabi owady do unieszkodliwiających je mechanizmów w lampach owadobójczych, jest specjalne światło UV. Zaawansowane technologicznie lampy wykorzystują dopracowane świetlówki bezodpryskowe, które pokryte są warstwą tworzywa sztucznego. Niweluje to możliwość rozpryśnięcia się odłamków szkła w przypadku stłuczenia żarówki, co ma ogromne znaczenie szczególnie w miejscach, w których przygotowuje się żywność.

Światło świetlówek w lampach na owady powinno mieć ściśle określoną, atrakcyjną dla nich długość fali. Zwykle stosuje się promienie UVA, które przyciągają insekty, a dla ludzi są niewidoczne i nieszkodliwe. Dzięki temu lampy można stosować w dowolnym miejscu.

Lampa na owady – czy warto?

Montaż lampy na owady to obowiązek właścicieli i zarządców m.in. lokali gastronomicznych i zakładów przetwórczych żywności. Jednak może ona być również skutecznym remedium na wszechobecne insekty w wielu innych miejscach Szukasz sposobu na to, jak pozbyć się much w oborze czy stajni? Marzą Ci się spokojne wieczory bez komarów w domu czy ogrodzie? Lampy owadobójcze mogą być w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. Szeroki wybór różnorodnych modeli umożliwia ich zastosowanie w każdych warunkach. Jednocześnie lampy są skuteczne, wygodne w użyciu i bezpieczniejsze niż np. rozpylane w powietrzu środki chemiczne. Można zdecydować się na lampę przenośną lub model, który pozwoli na schwytanie owadów bez robienia im krzywdy. Lampy na owady można stosować w każdym pomieszczeniu, a także na zewnątrz, dzięki czemu jest to bardzo uniwersalny środek do walki z owadami. Jego atutem jest też możliwość wielokrotnego wykorzystania. Ceny lamp owadobójczych do zastosowania domowego zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Jak wybrać lampę na owady?

Wśród wielu rozwiązań i różnorodnych modeli wybór odpowiedniej lampy na owady może wydawać się trudny. Aby dokonać odpowiedniego zakupu, należy przede wszystkim zastanowić się nad konkretnym przeznaczeniem urządzenia i wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • rodzaj pomieszczenia – obiekty, w których odbywa się produkcja lub obróbka spożywcza wymagają zastosowania lamp z certyfikatem HACCP, w pomieszczeniach reprezentacyjnych warto zastosować modele dekoracyjne,
  • rozmiar pomieszczenia – każda lampa ma określony zasięg działania, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie,
  • moc i rodzaj świetlówek – decyduje o zasięgu, skuteczności i możliwości wykorzystania,
  • sposób działania – lampa lepowa, rażąca, uniwersalna lub wiatrakowa,
  • sposób zasilania i rozmiary – do użytku przemysłowego zazwyczaj wykorzystuje się duże lampy montowane na stałe na ścianie lub suficie, w domu i ogrodzie zwykle sprawdzi się lampa przenośna, także zasilana na baterie.

Dokładne przemyślenie zakupu krok po kroku według podanych wyżej czynników sprawi, że na pewno zaopatrzysz się w lampę, która spełni Twoje oczekiwania i pożegnasz problem insektów raz na zawsze.

NASZE USŁUGI WYKONUJEMY NA TERENIE POLSKI CENTRALNEJ I POŁUDNIOWEJ ORAZ NA TERENIE CZECH I SŁOWACJI

Zadzwoń lub napisz

konsultanci ds. obsługi klienta:
kom.: 600 987 527
kom.: 663 402 596
e-mail: biuro@gzddd.pl
logo pionowo
50lat
Copyright 2024 GZDDD.pl / Polityka prywatności / Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Działamy głównie na terenie Polski południowej i centralnej. Usługi takie jak dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja, monitoring DDD wykonujemy w miastach takich jak: Katowice, Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Chorzów, Bytom, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Rybnik, Racibórz, Żory, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Tychy, Pszczyna, Bielsko Biała i innych należących do aglomeracji śląskiej, Częstochowa, Kraków i miasta Małopolski, Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra i cały Dolny Śląsk, Opole, Łódź, Piotrków Trybunalski i okolice, Poznań, Kalisz i inne miasta Wielkopolski, Kielce, Radom, Rzeszów, Tarnów.